• 3 yıl önce

Web Tasarım

Kişilerin veya kurumların kendilerini, firmalarını, ürün ve hizmetlerini tanıtması için internet üzerinden oluşturulan, internet tarayıcılarının (browser) görüntüleyebileceği biçimde hazırlanmış, grafik ve metinlerin bir araya geldiği sanal (online) sistemlere “web sitesi” adı verilir. Web sitesini oluşturan grafiksel ve metinsel işlemlerin bütününe ise “web tasarım” denilmektedir.

Web Tasarımın Önemi

21. yüzyıl, internet ve bilişim çağı olarak biliniyor ve adlandırılıyor. Günümüzde web tasarım kurumlar ve kişiler için birincil ve resmi bilgilendirme kanalı olmuştur. İnternet artık o kadar çok hayatımızın içerisindedirki günlük birçok işimizi artık elimizin altındaki akıllı telefonlar ile internet üzerinden halletmekteyiz. İnternetin hayatımıza bu kadar etki etmesiyle birlik de daha fazla kişiye ulaşmak isteyen insanlar ve firmalarda internet üzerinden işlem yapmalara yönlendirmiş durumdadır. Bu sebeple kurumlar internette en iyi ve etkili biçimde var olmak adına web tasarım yatırımlarını arttırmışlardır.

Firmalar bir taraftan kurumsal kimliklerini geliştirmek bir taraftan da hizmet verdikleri müşterilerine çok daha kolay ve hızlı ulaşmak için web sitelerine ihtiyaç duyar hale geldi. Bu ihtiyaç, web tasarımı ve tanıtımı yapan çok sayıda firmanın da kurulmasını neden oldu. Fakat bu sektörel genişlemeyi sağlasa da profesyonel tasarım ve yazılım konusunda da bir gerilemeye sebep oldu.

Bu noktada nubenegro olarak profesyonel web tasarım ve yazılım hizmetiyle yanınızdadır. Hizmet verdiğiniz sektörde rakiplerinden ayrışmak için hazırlayacağınız web sitesinin tasarımı size özgün olmalıdır. Firmanızın kurumsal kimliğini, hizmet ve ürünlerinizi tam ve eksiksiz olarak yansıtmalıdır. Ayrıca firmanıza ait web sitesinin Google,Yandex gibi arama motorlarında en üst seviyeye gelmesi için yüzlerce kez yapılmış ve başka firmalar tarafında da kullanılan web tasarımlardan uzak durulmanız gerekmektedir.

Web Tasarım Unsurları

Bir web tasarımında web sitesinin kalitesini belirleyen önemli unsurlar bulunur. İlk etapta görsel olarak dikkati çeken unsurlar yanında içerik, özgünlük ve güvenlik gibi noktalar web site kalitesini etkileyen önemli özelliklerdir.

Düzen: Web sitesinde kullanılan grafik ve metinlerin gözü yormayacak formatta belli bir düzende olması gerekir. Aranılan bilgiye hızlı ulaşmada düzen önemli bir etkendir. Bu özellik kullanıcının web sitesinde kalma süresini uzatır.

Renk: Renk seçimi her ne kadar isteğe bağlı olsa da, tercihler marka imajını ve kurumsal kimliği yansıtan renklerden yana olmalıdır.

Grafikler: Web tasarımı için grafikler logo, fotoğraf, clipart veya simgeler şeklinde kullanılabilir. Sayfanın açılma hızını olumsuz etkilemeyecek grafiklerin logo, fotoğraf ya da simgelerin kullanılması önemlidir.

Fontlar: Yazı tipleri web site tasarım kalitesinde son derece etkilidir. Hatta birçok web tarayıcısı web-güvenli yazı tiplerini kaliteli bir şekilde görüntüleyebilir. Bu nedenle kabul gören fontlar tercih edilmelidir.

İçerik: İçerik ve tasarım görsel ve metin yoluyla sitenin vereceği mesajı geliştirmek için birlikte çalışır. Okuyucusunu şaşırtmak onlarda heves uyandırmak için istediklerini onlara vermek gerekir, bu şekilde kullanıcılar sitede daha çok vakit geçireceklerdir. Kullanacağınız yazılı metin her zaman ilgili ve faydalı olmalıdır. İçerikle alakalı anahtar kelimeler içermeli, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalarına dikkat edilmelidir.

Web Tasarım Aşamaları

  1. Proje Analizi
  2. Grafik Tasarım
  3. Front-end kodlama
  4. CMS Entegrasyonu / Back-end kodlama
  5. Test