Search Engine Optimization(SEO)Türkçe ismiyle Arama Motoru Optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmalar bütününe verilen isimdir.

İnternet kullanıcılarının yaptıkları sorgulara yönelik en iligili, doğru ve açıklayıcı sonuçları çıkarmayı hedefleyen Google ve diğer büyük arama motorlarının, sıralama kriterlerini etkin biçimde öğrenerek bunlara göre ilgili optimizasyonların yapılmasını sağlayan sürecin tamamına SEO deniliyor.

Bu makalede SEO nedir, SEO nasıl yapılır ve SEO çalışması nasıl olmalıdır gibi konulara değineceğiz.

Devamını Oku

Responsive tasarım duyarlı ve uyumlu tasarım anlamına da gelir. Son yıllarda popüler hale gelmiş, web sitelerinde kullanımı olmazsa olmaz diyeceğimiz bir önem kazanmıştır. Responsive tasarımı, kullanıcının kullandığı cihazın türüne bağlı olarak, kendisini yeniden boyutlandıran bir web sayfası olarak düşünebiliriz.

Temel olarak responsive tasarım; Tasarımın farklı ekran çözünürlüklerine göre uyum sağlamasıdır. Örnek olarak responsive olarak yapılmış bir web sitesinin tasarımı masaüstü bir bilgisayarda farklı görünürken ekran boyutu daha küçük olan mobil bir cihazda farklı görünecektir. Burada css3 ile gelen yenilikler sayesinde aynı sayfa, farklı çözünürlüklere göre yeniden şekillenmektedir.

Devamını Oku

Kullanıcı Deneyimi (User Experience – UX),bir kullanıcının, bir ürün, hizmet ya da sistemden belirli faydalar sağlamak amacıyla, belirli hedeflere erişmek için tecrübe ettiklerinin bütünüdür.

Örneğin, kullanıcının bir web sitesini ziyaret etme kararından başlayarak, web sitesiyle karşılaşması ve etkileşime geçmesi, web sitesinin bileşenlerini kullanması ve web sitesini ziyaret etme amacını gerçekleştirmesidir.

Devamını Oku

Kişilerin veya kurumların kendilerini, firmalarını, ürün ve hizmetlerini tanıtması için internet üzerinden oluşturulan, internet tarayıcılarının (browser) görüntüleyebileceği biçimde hazırlanmış, grafik ve metinlerin bir araya geldiği sanal (online) sistemlere “web sitesi” adı verilir. Web sitesini oluşturan grafiksel ve metinsel işlemlerin bütününe ise “web tasarım” denilmektedir.

Devamını Oku