• 3 yıl önce

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı Deneyimi (User Experience – UX),bir kullanıcının, bir ürün, hizmet ya da sistemden belirli faydalar sağlamak amacıyla, belirli hedeflere erişmek için tecrübe ettiklerinin bütünüdür.

Örneğin, kullanıcının bir web sitesini ziyaret etme kararından başlayarak, web sitesiyle karşılaşması ve etkileşime geçmesi, web sitesinin bileşenlerini kullanması ve web sitesini ziyaret etme amacını gerçekleştirmesidir.

Kullanıcı deneyimi genel anlamda söz konusu kullanıcının, ürün hizmet ya da sistemi kullanımı öncesinde, sırasında ve sonrasında sahip olduğu duyguların, inançların, tercihlerin, bakış açılarının, fiziksel ve ruhsal tepkilerin, davranış ve becerilerin tamamını kapsar.

UX tasarımı kullanıcı merkezlidir. Yani, bir UX tasarımcısının görevi uygulamanın ya da web sitesinin yaratıcı yanlarını müşteri için kullanışlı hale getirmektir. Bazen estetik olan ögeler, navigasyon açısından cazip olmayabilir. Tamamen ilham veren bir görünüşe odaklanmak son kullanıcının ihtiyaçlarının gözden kaçmasına neden olabilir.

Bu nedenle tasarım aşamasında web sitesinin ya da uygulamanın kullanımının ne kadar keyifli olduğunu ve navigasyonun kolaylığını test etmelisiniz. Amacınız kullanıcıya şık bir tasarım sunarken aynı zamanda da keyifli bir deneyim yaşatmak olmalıdır.

Kullanıcı deneyimi tasarımının en önemli noktalarından birisi ise kuşkusuz “içerik”tir.“Günümüz kullanıcıları, web sitelerinden veya mobil uygulamalardan ne bekliyor?”, “Kullanıcılar aradıkları bilgilere hangi kanallar aracılığı ile ulaşıyor?” gibi soruları sormak, içeriğimize fayda sağlayabilecek şekilde yapılandırmamızı ve projelerinizde kullanıcı deneyimini arttırmanızı sağlamaktadır.
Kullanıcıların verilerini iyi analiz edebilmek, oluşturulan farklı senaryolar ile farklı insan kitlelerini kapsayarak düşünebilmek, farklı şartlarda oluşabilecek durumları göz önünde bulundurabilmek projelerimizin kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını ve sonuca ulaştığında başarıyı elde edilmesini sağlar.