• 2 yıl önce

Google Ads

Google reklamcılığının temeli; doğru kişiye, doğru yerde ve doğru zamanda ulaşma mantığı oluşturmaktadır. Bunu da minimum maliyete ihtiyaç duyması demektir.

Google Ads ile reklam vermenin ilk adımı kampanya oluşturmaktır. Kampanya türünü reklamcılık hedeflerinize göre seçmeniz gerekir. Örneğin, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için Google.com.tr'de reklam göstermek istiyorsanız Arama Ağı kampanyası seçmelisiniz.

Her reklamcılık ağı, hedeflerinize uygun farklı kampanya türleri içerir. Bu makalede bazı kampanya türlerine değinilmiştir.

Kampanya türlerinin işleyiş şekli nasıldır?
Kampanya ayarlarınızı yapmaya başladığınızda kampanya hedefleri ve kampanya türü seçmeniz istenir.

Kampanyanızın kampanya hedefini, müşterilerinizin gerçekleştirmesini istediğiniz işlemlere bağlı olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca bir Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı, Alışveriş veya Video gibi bir kampanya türü seçebilirsiniz. Böylece, kampanyanızın ana reklam hedefine ulaşmanıza yardımcı olabilecek özelliklere ve ayarlara yönelik öneriler görürsünüz. Seçtiğiniz hedef ne olursa olsun, tüm kampanya ayarlarını ve özelliklerini kullanabileceğinizi, istediğiniz zaman hedefinizi değiştirebileceğinizi veya hedef kullanmamayı tercih edebileceğinizi unutmayın.

Hedefler şunlardır:

 1. Satış
 2. Potansiyel müşteriler
 3. Web sitesi trafiği
 4. Ürün ve marka üzerinde düşünme
 5. Marka bilinirliği ve erişim
 6. Uygulama tanıtımı


Kampanya türü, müşterilerin reklamlarınızı nerede görebileceğini belirler. Ancak reklamlarınızı hedefleyerek bunu daha spesifik hale getirebilirsiniz. Reklamlarınızı hedefleme ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Kampanya türleri şunlardır:

 1. Arama Ağı kampanyası
 2. Görüntülü Reklam Ağı kampanyası
 3. Alışveriş kampanyası
 4. Video kampanyası
 5. Uygulama kampanyası


Yeni Google Ads deneyiminde kampanya türlerinde bazı değişiklikler yapıldı. Örneğin, Görüntülü Reklam Ağı'nı hedefleyen bir Arama Ağı kampanyası (önceki AdWords deneyiminde "Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı" kampanyasının eşdeğeri) oluşturmak istiyorsanız, kampanya türü olarak "Arama Ağı"nı seçebilir, ardından ağ ayarlarında Görüntülü Reklam Ağı'nı etkinleştirebilirsiniz. Yeni Google Ads Deneyimindeki Arama Ağı kampanyaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kampanya türleri, Google'ın reklamcılık ağlarını temel alır: Google Arama Ağı, Google Görüntülü Reklam Ağı ve YouTube Ağı.

Bu ağlar; Google siteleri, alakalı Google reklamları gösteren web siteleri ve diğer yerleşimler (mobil uygulamalar gibi) dahil olmak üzere, reklamlarınızın görünebileceği tüm yerleri kapsar.

Kaynak : https://support.google.com/google-ads/answer/2567043